STOMPWIJK ’92 BEHAALT GOEDE RESUTATEN
OP KUNSTGRAS !!!!
Dat het eerste van Stompwijk goede resultaten behaalde op het nieuwe veld dat blijkt wel uit de 2 laatste thuiswedstrijden tegen Nic. Boys (4 2) en tegen Lisse (1 0).
Het nieuwe kunstgrasveld lijkt hen dus goed te bevallen en dat hopen we dan ook voor het gehele seizoen zodat we dan de competitie kunnen afsluiten met promotie naar de 3e klasse van de K.N.V.B. Dat het complex hiermee een schitterende faselift heeft gehad bleek afgelopen zaterdag uit diverse complimenten die mij ten oren kwamen van bezoekende verenigingen en bezoekers.
Maar zoals men weet blijf ik op de gezondheid van de spelers hameren. Ik kijk naar rapportages en onderzoeken die er zijn gedaan naarde korrels van deze velden, om deze openbaar te maken en een eventueel een contra onderzoek te laten verrichten. We zijn nu alweer 3 weken verder en is er vanuit de gemeente en club weinig respons geweest over de vraagstellingen die geplaatst zijn.
Er zijn nog verdere onderzoeken gaande door het IRVM en HMG in hoeverre deze korrels mogelijk schadelijk kunnen zijn en het resultaat zal eind 2006 of begin 2007 gepubliceerd worden.
Het is (hoop ik) misschien allemaal een storm in een glas water maar men kan beter van te voren de put dempen dan achteraf. Ik wil tevens een onderzoekrapportage plaatsen uit het dossier van de RIVM.
Uit onderzoekrapportage dateert van augustus 2006
In afwachting van vele mooie wedstrijden en punten sluit ik nu af.
Peter van Viegen
Stoffen
Rubbergranulaat 30 augustus 2006. Wat is rubbergranulaat?
Rubbergranulaat bestaat uit fijngemalen deeltjes rubber. Dit wordt veelal gemaakt van oude rubberproducten zoals versnipperde autobanden. De voornaamste reden om versnipperde autobanden te gebruiken is een Europese richtlijn die het storten van autobanden verbiedt en verplicht tot hergebruik. Rubbergranulaat kan ook van nieuw synthetisch rubber worden gemaakt.
Waarvoor dient rubbergranulaat?
Van rubbergranulaat worden producten gemaakt zoals rubbertegels en rubberen vloerbekleding. Daarnaast wordt rubbergranulaat ingestrooid op kunstgrasvelden. Het rubbergranulaat maakt het kunstgras onder andere beter geschikt voor het maken van slidings.
Ook in het buitenland wordt rubbergranulaat van autobanden gebruikt in kunstgrasvelden. Alleen de Italiaanse voetbalbond verbiedt dit omdat er pak’s inzitten.
Kun je aan een kunstgrasveld zien of er rubbergranulaat in gebruikt is?
Ja, tussen de kunststofgrassprieten zijn duidelijk zwarte of gekleurde korrels te zien. Met het blote oog is vrijwel niet te onderscheiden welk type rubber gebruikt is.
Welke stoffen kunnen er uit rubbergranulaat vrijkomen?
Uit proeven blijkt dat er uit rubbergranulaat afkomstig van autobanden organische verbindingen, waaronder verschillende polycylische aromatische koolwaterstoffen (pak’s) en weekmakers vrijkomen. Daarnaast kunnen ook metalen vrijkomen uit rubbergranulaat. Uit recent onderzoek blijkt dat mogelijk ook nitrosamines vrijkomen. Pak’s, nitrosaminen en sommige weekmakers zijn kankerverwekkend.
Hoe kunnen gebruikers van een kunstgrasveld met die stoffen in contact komen?
Blootstelling aan de in het rubbergranulaat aanwezige stoffen zal vooral plaatsvinden via huidcontact (de stoffen moeten dan via de huid in het lichaam worden opgenomen). Blootstelling door inslikken is gering. Blootstelling via inademing zou kunnen voorkomen wanneer stoffen verdampen uit het granulaat of indien er stof gevormd wordt.
Is het gebruik van rubbergranulaat afkomstig van hergebruikte autobanden veilig?
Dat hangt van de toepassing af. Deze stoffen kunnen alleen maar kwaad als ze kunnen vrijkomen. Als ze vrijkomen hangt het af van de mate waarin mensen aan de stoffen worden blootgesteld of er een risico is. Wat betreft pak’s en weekmakers blijkt er geen gezondheidsrisico te zijn. Voor nitrosaminen moet dit nog onderzocht worden.
Wat heeft Hulpverlening Gelderland Midden (HGM) onderzocht?
HGM heeft luchtmetingen verricht in de lucht boven een kunstgrasveld. Het betreft metingen van korte en van langere duur, zowel vóór het sporten als ná het sporten. Het onderzoek wat gezondheidskundig nu van belang is, is een onderzoek van 6 – 8 uur, waarbij lucht is bemonsterd op 15 30 cm boven het gras. Het resultaat laat zien dat er op die hoogte een concentratie nitrosaminen gevonden wordt die hoger is dan de norm (het maximaal toelaatbaar risico) voor levenslange blootstelling.
Wat is de reactie van het RIVM op de uitkomsten van het HGM onderzoek?
De uitkomsten van het HGM onderzoek beschouwt het RIVM als een belangrijke aanwijzing dat er relevante hoeveelheden nitrosaminen kunnen vrijkomen uit rubbergranulaat dat toegepast wordt in kunstgrasvelden.
Omdat dit niet eerder bekend was hebben HGM en RIVM gezamenlijk meteen een vervolgonderzoek in gang gezet. Het feit dat de gevonden concentratie boven de norm uitkomt, is daarvoor een extra reden. Dat wil echter niet zeggen dat we er nu al van uitgaan dat sporters tijdens het sporten aan gevaarlijke hoeveelheden nitrosaminen blootstaan. Daarvoor is vervolgonderzoek nodig. Daarbij is het belangrijk om metingen te doen op het niveau waarop de sporters ademen. Ook moet worden nagegaan of deze situatie bij alle kunstgrasvelden voorkomt en hoe de gevonden concentraties zich verhouden tot concentraties die in andere situaties kunnen voorkomen. Dit is een uitgebreid onderzoek, dat naar verwachting eind 2006 afgerond zal zijn.